Zdroje a proč na nich záleží

Na této stránce najdete seznamy zdrojů k videím na mém YouTube kanálu. Než informace samotná je často důležitější její původ, okolnosti vzniku i styl jejího podání. Práci se zdroji tak považuji za klíčovou schopnost pro každého, kdo se chce orientovat v přesyceném mediálním světě.

Proto pod každé video udávám zdroje, ze kterých jsem při jeho tvorbě vycházel, aby si mohl každý má tvrzení ověřit.

V tomto videu se snažím shrnout základní informace o prevenci šíření koronaviru SARS-CoV-2. Jaký je rozdíl mezi bakteriemi a viry? Jak vypadá a funguje koronavirus? A jak jej může smýt a zničit obyčejné mýdlo? Kromě toho se krátce věnuji některým nepřesnostem a radám a dávám důraz na pravidla používání roušek, šál, šátků a respirátorů.

Umělá inteligence je dobrý sluha, ale... někdy je ještě lepší. Relativně řečeno. Teprve dva roky je na světě technologie využívající speciálního druhu neuronových sítí, které se učí poznávat a generovat lidský obličej a hlas a "namontovat" ho na jakékoli video.

V únoru 1959 za podivných okolností zemřelo devět studentů, kteří se vypravili na túru v horách Uralu k vrcholu Otorten. O případu máme dodnes spoustu informací - svědeckých výpovědí, fotografií, vyšetřovacích spisů. Přesto nemáme jasno, co se tehdy stalo. Zabilo studenty počasí, rozzuřené zvíře, domorodci, agenti KGB, infrazvuk nebo snad sněžný...

Jak sledování videí a čtení článků ovlivňuje nejen naše emoce, ale i vnímání reality kolem nás? Proč čteme jen titulky a neklikáme na články? A jak je možné, že dokážeme být naštvaní na něco, co vlastně neexistuje? O.o

Netflix se spojí s firmou Goop a společně natočí "dokumentární" seriál. Zdánlivě nezajímavá informace, která ale odráží mnohem větší problém: propagaci či toleranci pseudovědy a nesmyslů v masových médiích.

Na oběžné dráze kolem Země se prý nachází satelit mimozemského původu starý 12 000 let. Některé světové vlády o tom vědí, ale tuto skutečnost nám tají. Dobře: Co se dá o tomto satelitu zjistit a kde brali informaci lidé, kteří tuto hypotézu propagují?

Zastánci biorezonance, zvláštního druhu léčby alternativní medicíny, tvrdí, že věda je na jejich straně. Používají ale skutečně vědecké poznatky tak, jak existují, nebo je ohýbají k obrazu svému? To se v tomto videu pokusím zjistit nejen já, ale přizvu si na pomoc i odborníky z jednotlivých vědních disciplín.