Zdroje a proč na nich záleží

Na této stránce najdete seznamy zdrojů k videím na mém YouTube kanálu. Než informace samotná je často důležitější její původ, okolnosti vzniku i styl jejího podání. Práci se zdroji tak považuji za klíčovou schopnost pro každého, kdo se chce orientovat v přesyceném mediálním světě.

Proto pod každé video udávám zdroje, ze kterých jsem při jeho tvorbě vycházel, aby si mohl každý má tvrzení ověřit.

Dobrý den vespolek! Jak možné (ne)víte, letos jsem se po dlouhé době rozhodl pokračovat ve studiu. Snažím se tedy zvládnout navazující magisterský obor Mediální studia na FSV UK. A jelikož se nesnáším, jedu teď zímní semestry prváku i druháku najednou. Rozhodl jsem se ale studium maximálně zefektivnit a kde to šlo, vybíral jsem si témata...

Na kanálu StandaShow jsme v pondělí 19. října řešili dezinformace a hoaxy kolem nemoci COVID-19. Níže najdete zdroje informací, ze kterých jsem při formulování svých tvrzení vycházel. Nejsou všechny (tématu se věnuji dlouhodobě a musel bych sem linkovat např. desítky článků z "alternativních" webů), ale jde o ty nejdůležitější k daným tématům.

Počet nakažených i hospitalizovaných s onemocněním COVID-19 v České republice roste. Co to znamená? Jak na to máme reagovat? A co všechno o viru víme nového a co jsme věděli už před sedmi měsíci?

Fungují roušky, nebo ne? Má smysl je nosit? Pokud ano, kdy a jak? To jsou otázky, na které se ve veřejném prostoru objevuje obrovské množství vzájemně si protiřecících informací. V tomto video se pokusíme odbourat názory a podívat se na fakta.

Rozíření nové komunikační technologie s sebou nese žhavou debatu v médiích i na sociálních sítích. Mají obavy kritiků této technologie vědecký základ, nebo mluví hlavně emoce? V tomto strukturovaném streamu se pokusím prezentovat články a studie, které snad poskytnou kýženou odpověď.

Jde o jednu z nejvlivnějších lékařských kauz posledních desetiletí. Malá britská studie získala obrovské mediální pokrytí a myšlenka, že MMR očkování způsobuje autismus, se drží dodnes. A to i přesto, že bezpočet důkladných výzkumů ji nikdy nepotvrdil, studie byla zmanipulovaná a její autor přišel o licenci. Proč? Síla příběhů evidentně znovu...

Situace je vážná a nestojí za to ji podcenit. Přesto ale není důvod k panice. Bez přenosu mezi lidmi nemá virus šanci se šířit. Když správně odhadneme situaci a budeme dodržovat pár základních pravidel, máme šanci se z té šlamastyky co nejdříve dostat. A dosáhneme toho tím, že zploštíme prudce stoupající křivku nakažených.

V tomto videu se snažím shrnout základní informace o prevenci šíření koronaviru SARS-CoV-2. Jaký je rozdíl mezi bakteriemi a viry? Jak vypadá a funguje koronavirus? A jak jej může smýt a zničit obyčejné mýdlo? Kromě toho se krátce věnuji některým nepřesnostem a radám a dávám důraz na pravidla používání roušek, šál, šátků a respirátorů.

Umělá inteligence je dobrý sluha, ale... někdy je ještě lepší. Relativně řečeno. Teprve dva roky je na světě technologie využívající speciálního druhu neuronových sítí, které se učí poznávat a generovat lidský obličej a hlas a "namontovat" ho na jakékoli video.