PŘEDNÁŠKY A WORKSHOPY


ČLOVĚK VERSUS MÉDIA

Anotace: Každý den sledujeme televizi, videa na YouTube či čteme články na internetu, sdílené přes sociální sítě. A neustále žijeme s iluzí, že máme všechny příchozí informace pod kontrolou. Nemáme. Při prodírání se informační džunglí nás zrazuje vlastní mozek a bloudí tu často sami autoři. V této přednášce se podíváme na způsoby, jakými se fakta ztrácejí v senzacích a jak snadné je cíleně i nechtěně manipulovat lidmi. A hlavně: Jak se můžeme v přehlcené mediální džungli zorientovat a nenechat se využívat?  

Délka: cca 45 minut + prostor na dotazy a diskuzi

Cílová skupina: střední školy a výše

VZOREC KONSPIRACE

Anotace: Američané nepřistáli na Měsíci! Světové elity nás práškují jedem z letadel! Bermudský trojúhelník pohlcuje lodi! Konspiračních teorií najdeme na internetu, v knihách i časopisech obrovské množství. Některé zapadnou, jiné hýbou mediálním světem a ovlivňují názory milionů lidí. V čem se liší a co mají naopak společného? Jak můžeme poznat, která z nich je pravdivá a která je vyložený nesmysl? Tato přednáška vychází z hloubkového výzkumu několika konspirací a snaží se představit stručný návod, jak v minimálním čase konspirační teorii odhalit a nenechat se vodit za nos.

Délka: 45 minut + prostor na dotazy a diskuzi

Cílová skupina: střední školy a výše

ZDROJE A JAK NA NĚ

Anotace: Odkud informace pochází a proč je to důležitější, než její samotný obsah? V tomto workshopu/interaktivní přednášce si představíme vlastnosti každé medializované zprávy (článku, videa, příspěvku na sociálních sitích,...) a pokusíme se naučit co nejrychleji a nejefektivněji zjistit, jestli a do jaké míry je důvěryhodná. Cílem je pokud možno hravou a vtipnou formou pochopit praktické použití mediální gramotnosti a vyzbrojit se sadou postupů, které každému umožní filtrovat nesmysly a statečně se poprat se zákeřnějšími dezinformacemi.

Délka: cca jedna hodina, možné zkrátit i prodloužit

Cílová skupina: Druhý stupeň ZŠ a výše

ZÁKLADY INFORMAČNÍ VÁLKY

Anotace: Na sociálních sítích, které používáme každý den k odreagování či spojení s přáteli, probíhá už několik let skrytá informační válka. Většina z nás si její přítomnost neuvědomuje, ale odborníci o ní dlouhodobě vědí a snaží se na ni upozornit. 

Jak taková informační válka funguje, kdo ji vede proti komu a proč je důležité o ní vědět? V této přednášce se pokusím lidsky představit základní koncepty, historická přirovnání, moderní metody i způsoby, jak jim může každý z nás alespoň částečně čelit.

Délka: 45-60 minut

Cílová skupina: Střední a vysoké školy, veřejnost

ZAUJALA VÁS MÁ PRÁCE?

Pokud vás zaujala má tvorba a rádi byste zorganizovali přednášku či workshop, napište mi a domluvíme se na podrobnostech.