PŘEDNÁŠKY A WORKSHOPY


ČLOVĚK VERSUS MÉDIA

Anotace: Každý den sledujeme televizi, videa na YouTube či čteme články na internetu, sdílené přes sociální sítě. A neustále žijeme s iluzí, že máme všechny příchozí informace pod kontrolou. Nemáme. Při prodírání se informační džunglí nás zrazuje vlastní mozek a bloudí tu často sami autoři. V této přednášce se podíváme na způsoby, jakými se fakta ztrácejí v senzacích a jak snadné je cíleně i nechtěně manipulovat lidmi. A hlavně: Jak se můžeme v přehlcené mediální džungli zorientovat a nenechat se využívat?  

Délka: cca 45 minut + prostor na dotazy a diskuzi

Cílová skupina: střední školy a výše

VZOREC KONSPIRACE

Anotace: Američané nepřistáli na Měsíci! Světové elity nás práškují jedem z letadel! Bermudský trojúhelník pohlcuje lodi! Konspiračních teorií najdeme na internetu, v knihách i časopisech obrovské množství. Některé zapadnou, jiné hýbou mediálním světem a ovlivňují názory milionů lidí. V čem se liší a co mají naopak společného? Jak můžeme poznat, která z nich je pravdivá a která je vyložený nesmysl? Tato přednáška vychází z hloubkového výzkumu řady skutečných i domnělých spiknutí a snaží se představit stručný návod, jak v minimálním čase konspirační teorii odhalit a nenechat se vodit za nos.

Délka: 45 minut + prostor na dotazy a diskuzi

Cílová skupina: střední školy a výše

PŘÍŠTÍ PŘEDNÁŠKA: pondělí 1.7.2024 Třebíč 17:00-19:00, komunitní centrum Moravia. registrovat se můžete zde

ZDROJE A JAK NA NĚ

Anotace: Odkud informace pochází a proč je to důležitější, než její samotný obsah? V tomto workshopu/interaktivní přednášce si představíme vlastnosti každé medializované zprávy (článku, videa, příspěvku na sociálních sitích,...) a pokusíme se naučit co nejrychleji a nejefektivněji zjistit, jestli a do jaké míry je důvěryhodná. Cílem je pokud možno hravou a vtipnou formou pochopit praktické použití mediální gramotnosti a vyzbrojit se sadou postupů, které každému umožní filtrovat nesmysly a statečně se poprat se zákeřnějšími dezinformacemi.

Délka: cca jedna hodina, možné zkrátit i prodloužit

Cílová skupina: Druhý stupeň ZŠ a výše

ZÁKLADY INFORMAČNÍ VÁLKY

Anotace: Na sociálních sítích, které používáme každý den k odreagování či spojení s přáteli, probíhá už několik let skrytá informační válka. Většina z nás si její přítomnost neuvědomuje, ale odborníci o ní dlouhodobě vědí a snaží se na ni upozornit. 

Jak taková informační válka funguje, kdo ji vede proti komu a proč je důležité o ní vědět? V této přednášce se pokusím lidsky představit základní koncepty, historická přirovnání, moderní metody i způsoby, jak jim může každý z nás alespoň částečně čelit.

Délka: 45-60 minut

Cílová skupina: Střední a vysoké školy, veřejnost

PROČ SI NEROZUMÍME? (vývoj mezilidské komunikace)

Anotace: Svět se řítí kupředu neuvěřitelným tempem. Hlavním důvodem je zrychlení a masivní zvýšení dosahu mezilidské komunikace, které nyní vládnou internet a sociální sítě. Společně se podíváme na způsoby, jakými se dorozumívání mezi lidmi vyvíjelo, v čem je stále stejné a kde jej technologie naprosto změnily. Na závěr se podíváme i na scénáře, kam se naše komunikace může v budoucnosti vyvinout - jak k lepšímu, tak k horšímu.

Délka: 45-60 minut

Cílová skupina: střední a vysoké školy, veřejnost

WEAPONIZED BULLSHIT IN ONLINE ENVIRONMENT (ENG)

Annotation: Social media brought forth and amplified many problems that have lingered in our society for centuries. Instant spread of both relevant information and mis/disinformation with global reach presents unique challenge which, left untackled, can shake the very foundations of modern liberal democracies.

In this interactive lecture we first explore different types of media content and how to spot differences between factual journalism, opinion pieces, conspiracy theories and so called bullshit. Than we move towards their misuse and weaponization in information warfare with emphasis on Russian strategies in online environment.

Duration: 45-60 minutes

Target audience: highschool and university students, general public

ZAUJALA VÁS MÁ PRÁCE?

Pokud vás zaujala má tvorba a rádi byste zorganizovali přednášku nebo workshop ve vaší firmě, škole, knihovně či kdekoli jinde, napište mi a domluvíme se na podrobnostech.