Zdroje a proč na nich záleží

Na této stránce najdete seznamy zdrojů k videím na mém YouTube kanálu. Než informace samotná je často důležitější její původ, okolnosti vzniku i styl jejího podání. Práci se zdroji tak považuji za klíčovou schopnost pro každého, kdo se chce orientovat v přesyceném mediálním světě.

Proto pod každé video udávám zdroje, ze kterých jsem při jeho tvorbě vycházel, aby si mohl každý má tvrzení ověřit.

Na kanálu StandaShow jsme v pondělí 19. října řešili dezinformace a hoaxy kolem nemoci COVID-19. Níže najdete zdroje informací, ze kterých jsem při formulování svých tvrzení vycházel. Nejsou všechny (tématu se věnuji dlouhodobě a musel bych sem linkovat např. desítky článků z "alternativních" webů), ale jde o ty nejdůležitější k daným tématům.

Počet nakažených i hospitalizovaných s onemocněním COVID-19 v České republice roste. Co to znamená? Jak na to máme reagovat? A co všechno o viru víme nového a co jsme věděli už před sedmi měsíci?

Fungují roušky, nebo ne? Má smysl je nosit? Pokud ano, kdy a jak? To jsou otázky, na které se ve veřejném prostoru objevuje obrovské množství vzájemně si protiřecících informací. V tomto video se pokusíme odbourat názory a podívat se na fakta.

Rozíření nové komunikační technologie s sebou nese žhavou debatu v médiích i na sociálních sítích. Mají obavy kritiků této technologie vědecký základ, nebo mluví hlavně emoce? V tomto strukturovaném streamu se pokusím prezentovat články a studie, které snad poskytnou kýženou odpověď.

Jde o jednu z nejvlivnějších lékařských kauz posledních desetiletí. Malá britská studie získala obrovské mediální pokrytí a myšlenka, že MMR očkování způsobuje autismus, se drží dodnes. A to i přesto, že bezpočet důkladných výzkumů ji nikdy nepotvrdil, studie byla zmanipulovaná a její autor přišel o licenci. Proč? Síla příběhů evidentně znovu...

Situace je vážná a nestojí za to ji podcenit. Přesto ale není důvod k panice. Bez přenosu mezi lidmi nemá virus šanci se šířit. Když správně odhadneme situaci a budeme dodržovat pár základních pravidel, máme šanci se z té šlamastyky co nejdříve dostat. A dosáhneme toho tím, že zploštíme prudce stoupající křivku nakažených.

V tomto videu se snažím shrnout základní informace o prevenci šíření koronaviru SARS-CoV-2. Jaký je rozdíl mezi bakteriemi a viry? Jak vypadá a funguje koronavirus? A jak jej může smýt a zničit obyčejné mýdlo? Kromě toho se krátce věnuji některým nepřesnostem a radám a dávám důraz na pravidla používání roušek, šál, šátků a respirátorů.

Umělá inteligence je dobrý sluha, ale... někdy je ještě lepší. Relativně řečeno. Teprve dva roky je na světě technologie využívající speciálního druhu neuronových sítí, které se učí poznávat a generovat lidský obličej a hlas a "namontovat" ho na jakékoli video.